ההשפעות הפסיכולוגיות של אטופיק דרמטיטיס, וכיצד מתמודדים איתן

תוכן עניינים

אלון בוסני

אלון בוסני - עורך תוכן ראשי

עורך תוכן ראשי, מלחו

אטופיק דרמטיטיס, המכונה בדרך כלל כ"אסטמה של העור", נתפס לעתים קרובות אך ורק כמחלה גופנית המסומנת על ידי עור מגרד ו"מודלק". עם זאת, כמו מצבים כרוניים רבים, השפעתו משתרעת מעבר לעור, ולעתים קרובות המחלה מחלחלת אל הרווחה הרגשית והפסיכולוגית של הנפגעים. במאמר זה, אנו חוקרים את הקשר המורכב בין אטופיק דרמטיטיס לבריאות נפשית, שופכים אור על המחיר הרגשי שהיא עלולה לגבות וומציעים אסטרטגיות לריפוי הוליסטי – של נפש וגוף יחד.

הנטל הבלתי נראה

בעוד האיזורים המודלקים של הסובלים מאטופיק דרמטיטיס עלולים לבלוט ולגרד, להלן אתגרים נוספים שמצב עור זה עלול להביא לחייהם של הלוקים בו:

אתגרים רגשיים הנלווים לאטופיק דרמטיטיס

  • בידוד וחרדה חברתית – גירוד מתמשך והתלקחויות עור גלויות עלולים להוביל אנשים מסוימים להימנע מתרחישים חברתיים, מחשש משאלות מביכות, משיפוטיות או ממבטים.
  • מתח והפרעות שינה – אי הנוחות והגירודים בעיקר עלולים להפריע לדפוסי השינה, ולהוביל לעייפות ולמתח מוגבר.
  • הערכה עצמית נמוכה – הביטוי הפיזי של אטופיק דרמטיטיס עלול להשפיע על הדימוי העצמי והביטחון העצמי של המטופל.
אטופיק דרמטיטיס

אסטרטגיות להילחם בהשפעות הרגשיות

לא הכל אבוד! קיימות מגוון אסטרטגיות בהן יכולים לנקוט הסובלים מאטופיק דרמטיטיס, להלן הפתרונות המובילים למצב נפשי ירוד בעקבות מצב עור זה:

  • ייעוץ מקצועי – מטפל או יועץ עשויים להציע אסטרטגיות התמודדות המותאמות לצרכים האישיים של כל מטופל ומטופל.
  • קבוצות תמיכה – שיתוף חוויות עם מטופלים אחרים הסובלים גם הם מאטופיק דרמטיטיס עשוי להציע אופציה לפריקה משמעותית וגם עצות מעשיות.
  • מיינדפולנס ומדיטציה – טכניקות מיינדפולנס כמו נשימה מבוקרת ודמיון מודרך יכולות לעזור בניהול מתח ולהציע הקלה מהגירוד ומהמשקל הנפשי.

סובלים מאטופיק דרמטיטיס? הנה מה שעליכם לעשות:

צרו לעצמכם שגרת טיפוח – שמירה על שגרת טיפוח עקבית עשויה להקל על התסמינים ולהציע תחושת שליטה. מומלץ להשתשמש בתכשירים ייעודיים לטיפול באטופיק דרמטיטיס.

חפשו איזון – מציאת איזון בין עבודה לחיים היא חיונית. השאירו לעצמכם מספיק זמן ביום להרפיה והשבתה של הגוף והראש.

הישארו מחוברים – תמיכה חברתית, בין אם היא מחברים, בני משפחה או קבוצות תמיכה, היא ערך עליון – נסו להקיף את עצמכם בסביבה תומכת ככל האפשר.

פנייה להכוונה רפואית

אם אתם סובלים מאטופיק דרמטיטיס כבר תקופה, אנחנו לא צריכים לספר לכם כמה חיוני להקפיד על מעקבי ובדיקות סדירות עם רופאי עור. עם זאת, חשוב לא להזניח את מצב הרוח שלכם, ובמידת הצורך להיעזר באנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש. הם יכולים להציע גישה מקיפה לניהול הן הסימפטומים הפיזיים והן את אלה הנפשיים / הרגשיים.

לסיכום

אטופיק דרמטיטיס אינה משפיעה על העור בלבד. הכרה בהשפעה הפסיכולוגית העמוקה וחיפוש אקטיבי של אסטרטגיות להתמודדות יכולים לסלול את הדרך לגישה הוליסטית לריפוי. 

זכרו, זה בסדר לבקש עזרה, ויש חשיבות עזה לקהילה תומכת וסביבה מבינה.

אטופיק דרמטיטיס

סובלים מאטופיק דרמטיטיס?

אם גם אתם סובלים מאטופיק דרמטיטיס, אנחנו בקמדיס מזמינים אתכם לקבל ייעוץ חינם מהמומחים שלנו. אנו מתמחים בפתרונות לבעיות הנובעות מסימפטומים של בעיות עור שונות כגון אטופיק דרמטיטיס, סבוריאה, אקנה ואקזמות אחרות, עור אדמומי או יבש, קרקפת יבשה, בעיות עור, גרד, קשקשים, פסוריאסיז ועוד.

מלאו את הפרטים הבאים ליצירת קשר עם המומחים של קמדיס:

מלחו לוגו

אודות מלחו

ברוכים הבאים למחו! אתר התוכן שמביא לכם את הסיקורים והכתבות הכי מעניינות בנושאים החמים ביותר! התחקירנים שלנו עומלים על הסיקורים המקצועיים ביותר בעבודות תחקיר בהן מושקעות שבועות רבים של בחינה והפקה. אז כל מה שנותר לכם הוא ליהנות מתוכן משובח >>

דילוג לתוכן